آزمایشگاه زعفران ( مشاوره و بررسی اولیه )

آزمایشگاه زعفران در سطوح مختلف آزمایش های میکروبی ، رنگ دهی یا کروسین ، سافرانال (بو) ، پیکروکروسین (طعم) و ابعادی را روی زعفران نمونه انجام می دهد. ارایه تاییدیه آزمایشگاه معتبر زعفران برای صادرات و خریدهای عمده ضروری خواهد بود. اولین گام در تهیه زعفران مرغوب داشتن تجربه و علم کافی است.

رنگ دهی زعفران : وجود مقدار کروسین در زعفران است که برای زعفران سوپر نگین عددی بین ۲۶۰ تا ۲۹۰ است . برای زعفران نگین عددی بین ۲۴۰ تا ۲۶۰ است . برای زعفران سرگل عددی بین ۲۰۰ تا ۲۴۹ می باشد .

بوی یا عطر زعفران : بوی زعفران شاخص زمان تولید آن نیز می باشد . در آزمایشگاه زعفران بوی زعفران با پارامتری بنام سافرانال مشخص می‌شود . سافرانال زعفران عددی بین ۲۰ تا ۵۰ می باشد.

طعم زعفران : پارامتر طعم زعفران که با نام پیکروکروسین در برگه آزمایش زعفران ثبت می شود عددی بالاتر از ۶۵ می باشد .

پارامترهای رنگ‌دهی ، طعم و عطر زعفران از یکدیگر مستقل نیستند . زعفران امسالی رنگ‌دهی بالا و طعم و عطر پایینتری دارد نسبت به زعفران پارسالی که رنگ‌دهی پایینتر اما طعم و عطر بالاتری دارد . امسالی و پارسالی بودن زعفران از روی این سه پارامتر و نسبت آنها قابل تشخیص است . البته شرایط نگهداری نیز روی این پارامترها بسیار تاثیرگذار است .

برگه آزمایش زعفران

هزینه انجام تست در آزمایشگاه زعفران چقدر است ؟ هزینه تست زعفران در آزمایشگاه های تخصصی از ۴۵۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰۰۰ تومان است که آزمایش میکروبی ، رنگ دهی ، سافرانال و پیکروکروسین از مهمترین پارامترهای آزمایشات هستند.

آزمایشگاه زعفران روی کدام زعفران آزمایش انجام میدهد ؟ زعفران های نگین ، سرگل و سوپرنگین بیشتر برای آزمایش ارجاع می شوند .

چرا آزمایش زعفران گاهی لازم و گاهی حتمی است ؟ با توجه به قیمت و ارزش زعفران ، متاسفانه تقلب در زعفران نسبتاً زیاد است . روش های مختلفی وجود دارد که می توان در زعفران ناخالصی وارد کرد . وقتی نیاز به اثبات کیفیت زعفران باشد ارائه تاییدیه آزمایشگاه معتبر مورد نیاز خواهد بود. مثلاً هنگامی که بخواهید زعفران را صادر کنید به تأییدیه آزمایشگاه معتبر بین‌المللی نیاز خواهید داشت.

آیا در آزمایشگاه زعفران فقط تقلبی بودن یا اصل بودن زعفران بررسی می شود ؟ آزمایشگاه زعفران فقط به منظور کشف تقلب نیست بلکه تعیین قیمت زعفران و تعیین مرغوبیت زعفران نیز از جمله خدمات آزمایشگاه زعفران است . در برگه آزمایش تخصصی زعفران نتیجه آزمایش میکروبی و رنگ دهی مهمترین پارامترها هستند.

اولین آزمایش در آزمایشگاه زعفران کدام است ؟ ابتدایی ترین گام در آزمایشگاه زعفران برآورد اصالت و خلوص زعفران است . وقتی ناخالصی داخل زعفران باشد ممکن است با استفاده از روش های عمومی تشخیص زعفران تقلبی نتوان متوجه این ناخالصی و تقلب شد.

آزمایش زعفران برای چه مشتریانی توصیه می شود ؟ گرفتن تاییدیه آزمایشگاه زعفران برای خریداران عمده زعفران و صادر کنندگان توصیه می شود . مشتریان جزئی بهتر است از بهترین تجربه ها استفاده کنند.

برخی از روش های عمومی تشخیص زعفران اصل و تقلبی عبارتند از :

 • عطر و طعم خاص زعفران : بوی زعفران را حتما تا به حال تجربه کرده اید . شاید بتوان گفت بوی زعفران شبیه ترکیب یونجه و عسل است اما باز هم زعفران بوی خوش منحصر بفردی دارد . بوی زعفران شیرین است اما طعم آن به هیچ وجه شیرین نیست . تشخیص زعفران اصل با استفاده از بوییدن آن تنها هنگامی ممکن است که همه زعفران تقلبی و بصورت ناخالصی نباشد . چون اگر مقداری زعفران در داخل شبه زعفران باشد بوی زعفران غالب بوده و تشخیص تقلب از این طریق دشوار خواهد بود .
 • طعم خاص زعفران : ماده پیکروکروسین زعفران باعث وجود طعم خاص زعفران می شود که نزدیک به تلخی و گس است . زعفران مزه شیرین ندارد و اگر مزه شیرین داشت نشان تقلب است .
 • رنگ زعفران : رنگ زعفران بصورت قرمز جگری است . زعفران پارسالی رنگ روشن بوری دارد . زعفران در بنزین حل نمی شود . زعفران در آب سرد پس از 5 الی 10 دقیق کم کم رنگ زرد پس می دهد . اگر زعفران سریع رنگ پس داد نشان تقلب است . اگر زعفران مرطوب شده را بین انگشتان خود فشار دهید رنگی نانجی زرد پس میدهد .
 • زعفرانی که قیمت نامتعارف پایینی دارد به تقلبی بودن آن شک کنید .
 • گیاه گل رنگ را خوب بشناسید ! گاهی این گیاه را بجای زعفران میفروشند . تقلب در زعفران با گیاه گل رنگ .
 • گرده در زعفران به عنوان ناخالصی محسوب می‌شود اما مقدار بسیار کمی گرده روی رشته های زعفران طبیعی است هرچند با الک کردن می توان گرده را بطور کامل از زعفران حذف کرد.

آزمایش های زعفران در آزمایشگاه زعفران :

تشخیص خلوص زعفران : ناخالصی ها در زعفران می توانند بصورت رنگ زدن به زعفران ، افزودن پوشال رنگ شده، کاکل بلال رنگ شده ، یونجه ، رشته گوشت ، گرده ، حجیم سازی زعفران ، نرمه و … باشند . تشخیص خلوص زعفران را می توان با روش های مختلفی انجام داد . از جمله استفاده از مواد شیمیایی برای تشخیص رنگ واقعی و رنگ تقلبی زعفران . تشخیص خالص بودن زعفران برای کسانی که تجربه دارند بسیار آسان است .

برآورد مرغوبیت زعفران : تشخیص مرغوبیت زعفران پس از مرحله تأیید اصالت زعفران است. بعبارتی ، در موضوع مرغوبیت و کیفیت زعفران ، به دنبال تشخیص تقلب نیستیم بلکه با توجه به اینکه ارزشمند ترین بخش زعفران نگین زعفران و در حد ۳ الی ۵ میلیمتر ابتدایی زعفران است درصد مقدار وجود این بخش از زعفران به عنوان یکی از پارامترهای مرغوبیت زعفران استخراج و برآورد می‌شود. در مبحث مرغوبیت زعفران ، یکی از پارامترهای ، سابقه نگهداری زعفران از زمان برداشت تا تحویل گیری نمونه آن است . هر چه انبارداری زعفران بهتر انجام شده باشد و الزامات انبار داری و نگهداری زعفران بیشتر رعایت شده باشد زعفران با کیفیت تری خواهیم داشت. پارامتر دیگر مرغوبیت زعفران ، پارامتر پارسالی یا امسالی بودن زعفران است . باید دقت شود که تشخیص پارسالی و امسالی بودن زعفران رابطه مستقیمی با روش نگهداری و انبارداری آن دارد. ممکن است یک زعفران پارسالی از زعفران امسالی با کیفیت تر باشد . پس صرفاً امسالی بودن دلیل بهتر بودن آن نیست .

برآورد قیمت زعفران : اگر زعفران تقلبی و ناخالصی زیاد داشته باشد به عنوان یک زعفران تقلبی برچسب خواهد خورد و قیمت گذاری نمیشود . قیمت گذاری زعفران بر اساس رتبه مرغوبیت و کیفیت و نوع آن انجام می شود. قیمت زعفران با توجه به نوع ، مرغوبیت و کیفیت زعفران تخمین زده می شود . قیمت روز انواع زعفران را در اینجا ببینید :

قیمت زعفران (انواع زعفران روز)

آزمایش رنگ : یکی از آزمایش هایی که در آزمایشگاه زعفران توتپُس انجام می شود مقایسه رنگ زعفران ارسالی با کلکسیون رنگ های متقارب زعفران های آزمایشگاه توتپُس است. مثلاً زعفران سرگل شکسته و سرگل درشت چه نسبت رنگی دارند و کدامیک مقرون به‌صرفه است. بطور کلی مرغوبیت زعفران اصل با توجه به سه پارامتر اصلی رنگ و طعم و بو تعیین می شود و متعاقبا قیمت آن هم بدست می آید . آزمایش سافرونال و پیروکسین رنگ دهی با استفاده از تگ های مخصوص انجام می شود .

مشتریان گرامی گاهی سوال می پرسند که زعفران جگری بهتر است یا قرمز روشن، برای پاسخ به این سوال لینک «فرق زعفران جگری با قرمز روشن» را ببینید.

آزمایش میکروبی : یکی دیگر از آزمایش های که در آزمایشگاه زعفران انجام میشود آزمایش میکروبی زعفران است که برای صادرات از آزمایشات مهم می باشد. آزمایش میکروبی باید در آزمایشگاه های معتبر انجام گیرد.

یکی دیگر از خدمات آنلاین آزمایشگاه زعفران ، تشخیص اصالت و مرغوبیت زعفران از روی عکس زعفران است که در حال حاضر با استفاده از پردازش تصویر مبتنی بر شبکه های عصبی در حال بررسی است . تشخیص اصالت و مرغوبیت زعفران مبتنی بر شبکه های عصبی و پردازش تصویر سهولت بسیاری برای مشتریان و تجار زعفران بوجود خواهد آورد که امیدواریم به این مهم دست یابیم.

هزینه آزمایش زعفران در آزمایشگاه زعفران : آزمایش کامل زعفران برای صادرات حداقل ۲۵۰۰۰۰ و حداکثر ۴۲۰۰۰۰۰ تومان خواهد بود که وابسته به تعداد مشتری آن آزمایشگاه دارد (یک تگ برای یک آزمایش یا چند آزمایش) . قبل از ارسال زعفران برای آزمایش، می توانید از تجربیات ما رایگان استفاده کنید .

برای انجام آزمایشات کیفی اولیه روی زعفران به ۲ تا ۴ گرم زعفران نمونه نیاز است . روش استخراج پارامترهای کیفی زعفران در گام اول بدین صورت است که ابتدا با استفاده از بررسی چشمی/تجربی وجود تقلب و ناخالصی در زعفران تعیین می شود . اگر زعفران نمونه تقلبی نبود و ناخالصی نداشت و به اصطلاح تاییدیه ویژوال عدم وجود تقلب را دریافت کرد آنگاه یک گرم از زعفران را تحت آزمایش های زیر قرار می دهند

آزمایش های اولیه زعفران :

آزمایش رنگ طبیعی : در این آزمایش چند رشته مختلف زعفران نمونه تحت آزمایش قرار می گیرد و مشخص می شود که رنگ زعفران طبیعی است یا خیر . اگر تایید شد که رنگ زعفران طبیعی است ، به سراغ مرحله بعدی آزمایش یعنی تعیین سال تولید یا درجه انبارداری می رویم .

تعیین سال تولید و یا رتبه انبارداری : تعیین سال تولید و یا درجه انبارداری زعفران با بررسی های چشمی و میکروسکوپی انجام می شود . درصد موفقیت این روش حدود 75 درصد است . با توجه به اینکه انبارداری یا نگهداری غیر اصولی می تواند زعفران امسالی را مشابه زعفران پارسالی کند درنتیجه پارامتر سال تولید زعفران و پارامتر کیفیت انبارداری/نگهداری زعفران بصورت یک پارامتر در 3 سطح ضعیف ، متوسط و مطلوب ارائه می شود.

پس از اصالت سنجی و تعیین گرید انبارداری زعفران نمونه ، مرحله بعدی تعیین سطح مرغوبیت زعفران می باشد . با توجه به اینکه زعفران در بازار دارای انواع مختلفی است ، مرغوبیت هر نوع بررسی می شود .

تعیین سطح مرغوبیت زعفران : سطح مرغوبیت انواع زعفران بصورت زیر مشخص می شود :

 • تعیین میزان مرغوبیت زعفران دسته : برای تعیین سطح مرغوبیت زعفران دسته ابتدا بایستی شناخت خوبی از این زعفران داشت . همانطور که بازار زعفران نشان میدهد ارزش بخش قرمز زعفران بیش از چهار برابر بخش سفید آن است . بنابراین هرچه در زعفران دسته مقدار یا اندازه بخش سفید زعفران کمتر باشد مرغوب تر خواهد بود . بطور کلی در زعفران دسته مرغوب ، نسبت بخش سفید به بخش قرمز کمتر از ۳ است . از دیگر پارامترهای مرغوبیت زعفران دسته ، درشت بودن بخش قرمز یا به اصطلاح قلم درشت آن است .
 • تعیین میزان مرغوبیت زعفران سرگل : قرمزی بدست آمده از پوشال را زعفران سرگل می گویند . رایج ترین و پر استفاده ترین زعفران در بازار ، زعفران سرگل است . هرچه زعفران سرگل کمتر شکسته داشته باشد و بخش نگین آن بیشتر باشد مرغوب تر است. بهترین روش تعیین سطح مرغوبیت زعفران سرگل است رنگ است . هرچه رنگ دهی بالاتر ، زعفران مرغوب تر . رنگ دهی زعفران سرگل در حدود ۲۰۰ تا ۲۲۰ است.
 • تعیین میزان مرغوبیت زعفران سرگل شکسته : زعفران سرگل شکسته ترکیبی از زعفران سرگل و زعفران زیرقربیلی درشت است . میزان رنگ دهی این نوع زعفران حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ است.
 • تعیین‌ میزان مرغوبیت زعفران زیرقربیلی : تشخیص مرغوبیت زعفران زیرقربیلی به نسبت دشوارتر است زیرا این زعفران در رده زعفران های درجه ۲ و پایینتر قرار دارد و ناخالصی گاها وارد آن میشود. این ناخالصی می تواند از جنس گرده زعفران باشد که ناگزیر مخلوط می شود .
 • تعیین سطح مرغوبیت زعفران نگین : زعفران نگین یا ممتاز زعفرانی است که هنگام جدا کردن زعفران از گلبرگ ها فقط بخش قرمز آن کنده می شود. هرچه قلم آن درشت باشد مرغوبیت آن بالاتر خواهد بود. زعفران نگین مستقیماً هنگام پر کردن گل زعفران بدست می آید و فقط قسمت قرمز زعفران چیده می شود . زعفران نگین فرآوری نیز می شود تا شکیل و رنگ دهی سریعی داشته باشد که در نتیجه قیمت آن گرانتر است . میزان رنگ دهی زعفران نگین حدود ۲۲۰ تا ۲۴۰ است.
 • تعیین سطح مرغوبیت زعفران سوپرنگین : زعفران سوپر نگین که معمولاً اتویی نیز است مرغوب ترین زعفران است. زعفران سوپرنگین دارای قلم درشت و رشته های سالم و کشیده ای است. درجه رنگ دهی زعفران سوپر نگین اتویی در محدوده ۲۶۰ تا ۲۹۰ است.

زعفران نرمه بخریم یا نخریم ؟ کمی خودمانی صحبت کنیم ، ببینید هرچه از زعفران دسته فاصله می گیریم احتمال تقلب بالاتر میرود. در زعفران نرمه احتمال تقلب بالا است زیرا نرمه های سفید را می توان رنگ داد و به عنوان نرمه قرمز به فروش رساند. حتی برخی از شرکت های بسته بندی مقداری زعفران نرمه به مثلا زعفران سرگل میزنند تا قیمت را رقابتی کنند!!

زعفران کدام شهر بهتر است ؟ چون زحمت کاشت و برداشت زعفران در کلیه روستاها و شهرها یکسان است لذا از این مقایسه پرهیز می کنیم. در اینجا به این نکته اکتفا می شود که هرچه خاک مرغوب تر و آب شیرین تر باشد زعفران طعم و رنگ بیشتری خواهد داشت. زعفران ایرانی بهترین زعفران جهان است.

تعیین قیمت زعفران در آزمایشگاه زعفران :

پارامترهای اثر گذار روی قیمت زعفران عبارتند از : نوع زعفران ، سال تولید ، کیفیت نگهداری و میزان رنگ دهی که رابطه مستقیمی با اندازه قطر قلم زعفران دارد . هرچه قلم زعفران قطورتر باشد مرغوبیت و قیمت آن بالاتر خواهد بود . گاهی گفته می شود زعفران پارسالی که خوب نگهداری شده باشد مرغوب تر و گرانتر است . اما چون قید خوب نگهداری شدن دارد همان بهتر است که بگوییم زعفران امسالی بهتر و گرانتر است. زعفران سوپر نگین ، نگین ، سرگل ، پوشال ، دسته دختر پیچ ، و سفید به ترتیب بالاترین قیمت به پایین‌ترین قیمت را دارند .

زعفران ۱۰۰ در ۱۰۰ تقلبی